Wednesday, January 18, 2017

[POLISH ONLY] ~38~ [WORKING HOLIDAY VISA - WIZA ZWIEDZAJ I PRACUJ]

Finally I got working holiday visa!
So because I got it in Poland, today I'll write in polish.

Dzisiaj dostałam wizę~ W końcu.
Walka trwała miesiące, ale było warto i zaczynam niedługo pakować jeszcze nierozpakowane walizki~

W trakcie wypełniania wniosków i zbierania dokumentów każdy na pewno znajdzie coś czego nie rozumie do końca. Niektóre wymagania nie są opisane przejrzyście, więc spróbuje wypisać i wyjaśnić to z czym miałam problem, ewentualnie to o co mnie niektórzy pytali.

Oficjalny informator

Wymagania:
★ W trakcie aplikacji trzeba mieszkać w Polsce (przebywać)
☆ Od 18 do 30 lat (w momencie aplikacji nieukończone 30 lat)
★ Aplikantowi nie towarzyszy osoba na utrzymaniu.
☆ Ważny paszport.
★ Nie można przedłużyć wizy. Trzeba opuścić Japonię po upłynięciu roku.
☆ Nie można zmienić w trakcie trwania wizy kategorii wizy (nie można zmienić na studencką, pracowniczą, ani żadną inną)
★ O wizę można aplikować tylko raz. W razie, gdy osoba dostała wizę, jednak z niej nie skorzystała, nie można ubiegać się o nią ponownie.
☆ Stan zdrowia dobry. Nie są wymagane żadne dokumenty potwierdzające fakt, że się nie umiera.
★ Do aplikacji należy dołączyć plan ubezpieczenia turystycznego, które się wybiera (nie trzeba wykupić w momencie składania aplikacji, jedynie wydrukować ofertę wraz z ceną)

1. Bilet lotniczy

Najbardziej problematyczna sprawa. Należy posiadać bilet w 2 strony (powroty za rok), jeżeli nie posiada się biletu, należy mieć na koncie dodatkowo (poza pieniędzmi na utrzymanie, o czym punkt niżej) równowartość 2500 dolarów. Bilety z Polski można kupić za 2000 zł, dlaczego 2500 dolarów? To tylko zasada, którą trzeba spełnić Cyferki na koncie muszą się zgadzać.
W przypadku, gdy nie chcemy kupować biletu można zrobić rezerwację. Przeszukałam mnóstwo biur podróży zanim znalazłam takie, które robi jedynie rezerwację, bez wcześniejszej opłaty. Rezerwacji nie udało się zrobić dokładnie na rok, podobno niektórzy mieli takie rezerwacje, więc może w niektórych miejscach się da.. W każdym razie miałam rezerwacje na 11 miesięcy. Dopiero po fakcie dowiedziałam się, że moja rezerwacja trwała tylko 3 dni... Ale przeszła. Z drugiej strony bilet w jedną stronę i tak da radę kupić za ok. 1700 zł.
Przy wykupieniu biletu w jedną stronę, najprawdopodobniej należy posiadać i tak 2500 dolarów na bilet powrotny - w razie wypadku.
Najbezpieczniej jest zrobić rezerwację - wtedy też mają powód do rozważenia wniosku wcześniej, a rezerwacji nie trzeba potem wykupić.

2. Pieniądze na pierwszy miesiąc

Trzeba posiadać równowartość 2000 dolarów. W przypadku, gdy nie ma się wykupionego biletu 4500 dolarów.
Jest to wygórowana kwota, ale wszystko wymyślają Japończycy, więc trzeba przymknąć oko i spełnić ich warunki.
Chociaż patrząc na to z drugiej strony, też nie jest to kwota zawrotna dla osoby, która jedzie do Japonii po raz pierwszy i jeszcze nie wie co i jak. Zwłaszcza, że zatrzymując się gdzieś w witrzeba zapłacić depozyt..
Osoba, która jedzie po raz pierwszy i nie ma dużo znajomych, nie jest pewna swojego japońskiego powinna zabrać trochę więcej niż podana kwota. Tak na wszelki wypadek.
Zawartość konta bankowego należy przedstawić na wydruku.

3. Dokumenty pisemne

Pisemne wyjaśnienie powodu aplikowania o wizę 1 strona A4 - forma dowolna. Czyli wypracowanie jak to bardzo kochacie Japonię, muzykę, kulturę, jedzenie, tak naprawdę cokolwiek. Im dłużej fascynuje Was ten kraj, tym lepiej. Dodatkowo warto zaznaczyć, że uczyliście się języka, ale łatwiej jest uczyć się mieszkając na miejscu, gdzie podręczniki są łatwo dostępne i zawsze można znaleźć kogoś kto pomoże przy nauce. Także chęć zdania JLPT jest dobrym argumentem, w Japonii można zdać (daty różnią się od tych w Polsce o kilka dni).
Każda wzmianka o planach dotyczączych rozpowszechniania kultury Japonii też nie powinna być na minus. Pragnę zostać youtuberem, prowadzić bloga, sprawozdania na żywo itd.
Dodatkowo jeżeli są jakieś festiwale, koncerty, które chcecie zobaczyć warto o nich napisać i dlaczego chcecie je zobaczyć.
Wspomnienie o tym, że ma się japońskich znajomych i bardzo chce się ich odwiedzić też jest na plus. Zwłaszcza jeśli przyjaźnicie się od kilku lat. Wiadomo, oni są informacją z pierwszej ręki, więc tym samym udowodnicie, że jedynymi Japończykami jakich znacie nie są postaci z anime.
Nie musi być napisane artystycznie, wystarczy przekazać dlaczego akurat Japonia.
(Lepiej nie pisać, że oglada się bleach czy naruto od 10 roku życia na Jetixie)
Wyjaśnienie można napisać po polsku, angielsku, japońsku.

Zarys planu pobytu
Jest podany PRZYKŁADOWY zarys planu w załączniku, jednak plan dostarczony do ambasady powinien mieć conajmniej kilka stron. Można go stworzyć samemu w postaci tabelki/listy w Excelu, Numbers, Wordzie czy notatniku. W trakcie pisania planu warto puścić wodze fantazji i napisać plan idealnej wycieczki trwającej rok. Wiadomo, że 70% planu jest nie do zrealizowania, przede wszystkim z przyczyn finansowych (jedziemy w końcu po to, żeby zwiedzać, nie pracować ;)
Przy pisaniu planu przydadzą się wszelkie strony internetowe z atrakcjami turystycznymi, opisy co warto zwiedzić (różne strony mają listy typu top 10 must do in Tokyo). Lepiej nie ograniczać się tylko do świątyń... w końcu ile można zwiedzać świątynie (chyba, ze kogoś to bardzo interesuje). Jeżeli w wyjaśnieniu wpisaliśmy festiwale warto dodać je z datami do naszej listy. Warto także wpisać dosyć szczegółowo gdzie chcemy się zatrzymać, albo jak zamierzamy szukać noclegu (np. zatrzymanie się u znajomego w Osace 12.02-17.02 w trakcie szukanie hotelu w Tokyo przez internet 17.02 przyjazd do Tokyo) co daje kilka dni na znalezienie noclegu w Tokio. Oczywiście plan nie musi być AŻ tak szczegółowy jednak im więcej szczegółów będzie posiadał tym większa szansa dostania wizy, gdyż widać, że dana osoba interesuje się w temacie i nie są to jedynie gdybania typu chcę obejrzeć prawdziwe anime w prawdziwej japońskiej telewizji i obkupić się w figurkach, a najlepiej iść do japońskiego liceum i podglądać uczennice w mundurkach i jakoś to będzie, bo Japonia to najbezpieczniejszy kraj na świecie i nie wyląduje na bruku, bo są kafejki internetowe.
Można wpisać koncerty, czy eventy na które chce się iść, dokładnie z datami, datę planowanego zdania JLPT, nawet można wpisać plany spotkania się ze znajomymi. Wszystko co tylko wpadnie do głowy.


Z trudniejszych dokumentów to tyle, reszta to wypełnienie załączników. Szanse na niepowodzenie są raczej małe :)

//Post był pisany już ponad rok temu, jednak nigdy go nie udostępniłam ;; Stąd na samym początku Dzisiaj :)

1 comment: